Projekti näol on ühelt poolt tegemist austusavaldusega Hispaania arhitektile Antoni Gaudile ning teiselt poolt pea kümne aasta tagune talu perenaise hull idee, mis võiks hakata lõpuks ka teoks saama.
Antoni Gaudi oli juugendstiili arhitekt, tema tähtteoseks on Barcelonas asuv katedraal Sagrada Familia. Talu perenaist inspireeris enamgi tema loodud Güelli Park – loodusest inspireeritud voogav ja värviline inimese käega kujundatud “uus maailm”, täis mosaiikidest laotud draakoneid ja salamandreid. Miks ei võiks minu kodus, minu pargis, samuti elada üks värviline mosaiikkildudest kokku pandud olend?
Niisiis, künkaid meil on, eriti tiigi ääres, mida on korduvalt süvendatud. Nii sai valituks juba hea isumiskohana end tõestanud lõkkeplats. Künka kuju on täpselt selline, et sellest võiks välja voolida kedagi sisalikutaolist. Kuid nimetame ta pidulikult siiski “Põhja Konnaks”. Ja minu vaimusilmas võiks ta välja hakata nägema midagi sellist, nagu alloleval visandil: hästi värvikirev ilmselgelt.
Kuna tegemist ei saa olema mingi väikese “kännu-könniga” vaid u 50m2 pinda enda alla haarava hiigelkonnaga, siis saab teekond mõttest teostuseni olema pikk ja seiklusrikas.
Hetkel on käimas alles esimene etapp: maa ettevalmistamine ja “laagerdamine”. St. et küngast saaks hakata “töötlema”, tuleb sealt huumuskiht (taimed, must muld) eemaldada ja anda sobiv vorm. Nii on maa pandud kuni järgmise kevadeni musta kile alla, et umbrohi sureks ja musta mulla kihi kergema vaevaga kätte saaks.
Järgmised etapid on:
- nö “puhtaks tehtud” maa taas kile alla panemine (et takistada edaspidi vähemal hulgal niiskusel betooni sisse imbuda).
- kruusapadja “valamine” kile peale betooni alla, et tekiks õhuruum kui talvel maa liigub.
- betoonist “padja” valamine. Betoonil on sees armatuurid, mille eesmärk on hoida betooni murenemast.
- ning alles siis: HURRAA!! saab hakata mosaiiki kokku panema. JA SEE ON SEE KOHT, KUS SAAVAD KÕIK, KES SOOVIVAD OSA VÕTTA JA AIDATA KILDUDEST KONNA ÜLES EHITADA. Kui läheb plaanipäraselt, siis võib-olla juba 2025 aasta suvest! Kuid projekti lõpp-tärminit nimetada ei tea: kas 2030, 2033 või 2035 🙂
Iga järgneva etapi kohta lisan jooksvalt põhjaliku info ja pildimaterjali. Ilmselt teen sel suvel ka väikese proovitöö, sellest siis ka jookvalt info ja pildid.
NB! Antud projekt sünnib 100% erakapitali rahastusel. Kui soovite projekti edasiminekut rahaliselt toetada, on võimalik teha annetus MTÜ Vahe Kultuuritalu arveldusarvele. Soovi korral saab annetajate nimi koos teiste projektis osalejatega hiljem ka kirja ja esitletud. Teine võimalus projekti toetada, on tuua meile katkiseid nõusid ja potikilde ehk materjali, millega konn kaetakse.
MTÜ rekvisiidid leiate kodulehe kontaktide juurest.